DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

    Jmenuji se Zuzana Mazůrková, vystudovala jsem architekturu a urbanismus na fakultě architektury VUT v Brně a 10 let pracuji jako architektka. V posledních 5 letech se aktivně věnuji práci s přírodními materiály  a zpracovávám projekty na ekologické stavby, parky a přírodní zahrady. Kromě individuálních návrhů novostaveb rodinných domů a jiných pozemních staveb, nabízím zpracování projektové dokumentace i pro rekonstrukce starých objektů s použitím přírodních materiálů.

V oblasti přípravy a projektování staveb jsem doposud spolupracovala s těmito firmami:

                            2003 – 2004 - Saura, s.r.o.

2005 – 2007 – Atelier Archika, s.r.o., ing. Jana Kůrová

                                    2007 – 2012 – Ing. Jana Kůrová,  Stavební kancelář KMZ, s.r.o.,                                                                                                     Ing. arch. Aleš Fiala, Ing. Bronislav Bureš, Stomarch. s.r.o.                                                                                     Ing. Zita Zapadlová, Bc. Jana Martochová                        

Bližší informace ohledně jednotlivých odborných profesí a realizačních firem, které pracují s přírodními materiály naleznete v sekci Zajímavé odkazy a spřátelené weby.

 

    ...Dnešní doba je velmi rychlá, složitá a snaží se vám namluvit, že všechno musíte mít hned. Vezmete si půjčku, vyberete typový domek dle vašich snů, stavební firma vám jej postaví  a za půl roku už bydlíte, aniž byste sami hnuli prstem. Hlavně aby dlouho vydržel a nic se s ním 50 let nemuselo dělat. A pak už jen vyděláváte , abyste to všechno splatili a aby někdy zbylo aspoň na dovolenou u moře, a uklízíte ty velké prostory, zatímco vaše děti už tajně přemýšlí, jak to vaše vysněné rodné hnízdo co nejdřív opustit.

    Sama pocházím z prostředí maloměsta, vyrůstala jsem do 17 let v paneláku, potom se odstěhovala kvůli škole do Brna, kde jsem vystřídala snad všechny typy bydlení.  Přesto, že jsem od dětství trávila hodně času v přírodě, to opravdové "prorůstání a zakořenění" nastalo až před šesti lety, kdy jsem se odstěhovala do chaty se zahradou, bez elektriky, bez vody a tehdy i bez komína, zato v nádherném prostředí. Ne, že bych někomu z vás radila vylézt z kanceláře rovnou na strom, přece jenom je to trochu šok a momentálně se také neobejdu bez elektřiny a internetu a i komín už máme:-)), spíš bych vám chtěla přiblížit způsob, jak k životu přistupovali naši předkové (i když tehdy samozřejmě neměli na vybranou).    

Dřív bylo zvykem, že lidé žili v harmonii se svým domem, který si sami postavili,  a součástí jejich života byla i pole která obdělávali a zvířata, která chovali. Všechno bylo přirozené a propojené se vším. Vesnice  i jednotlivé domy vznikaly postupně, a každým rokem se na nich dělaly drobné opravy. Lidi respektovali přírodu a dovedli vycítit, kdy je dobré dělat to či ono. Dřív také rodiny držely pohromadě a lidé se nerozváděli, protože na to nebyl čas a vlastně ani důvod. Muž a žena pracovali společně a do péče o domácnost byly zapojeny i děti, aby se od malička dovedly o sebe dobře postarat.

       Pokud chcete navázat na tradici našich předků a  upřednostňíte cestu vlastní zkušenosti, která je sice trošku pomalejší, mnohdy namáhavější, zato o moc zajímavější a napínavější, uspokojí vás to mnohem víc. Dům budete sice stavět o něco déle, sami, s rodinou a kamarády, ale bez hypoték, jen tolik, kolik snese váš momentální finanční rozpočet. Rodina bude více pohromadě, užijete si spoustu legrace a po počátečních nesnázích vás to určitě začne bavit a zažijete pocit uspokojení z vlastní práce.

Ve všem totiž zůstane váš otisk a k vašemu domovu budete mít úplně jiný vztah, protože bude dýchat vaší energií a láskou do něj vloženou...